Vážení rodiče, děti a doroste!

Jak jistě víte, od 1.4.2012 platí nový zákon o zdravotních službách.

Za několik týdnů jeho fungování se ukázalo, že spousta nařízení je zbytečně přísných, nerealizovatelných, ztěžujících život pacientům i zdravotníkům. Už se pracuje na jejich úpravě.

Některé zákony jsou však velmi užitečné a v praxi je spolu budeme naplňovat.

Doufám, že se nám to bude dařit, protože při pochybení hrozí poskytovateli zdravotních služeb vysoké pokuty v řádu statisíců až milionů.

 1. Děti do 15 let v žádném případě nemohou jít k lékaři samy, vyžadujeme doprovod nejméně jednoho zákonného zástupce.

 2. Dítě nad 15 let může /ale nemusí/ přijít samo, rodič se následně může informovat osobně nebo telefonicky, v dokumentaci bude založen souhlas nejlépe obou zákonných zástupců. Tento dokument si můžete stáhnout níže nebo vám formulář poskytneme my. Jedná se pouze o souhlas poskytnutí zdravotních služeb registrujícím praktickým lékařem, netýká se tedy odborníků /chirurgie, ORL, alergologie apod./, tam zatím platí nutnost doprovodu.

 3. Pokud bude dítě doprovázet babička, dědeček nebo jiný příbuzný, nebo přítel/přítelkyně rodiče v případě, že dítě nežije s oběma rodiči, vyžadujeme také dokument podepsaný oběma zákonnými zástupci. V něm jsou vyjmenovány osoby, které jsou oprávněny dítě doprovázet, vyslechnout informace o jeho zdravotním stavu a dítěti poskytnout další péči. I tento formulář je ke stažení níže.

 4. U očkování ze zákona povinného souhlas nevyžadujeme, ale s nepovinným očkováním musí souhlasit oba zákonní zástupci. Týká se to např.očkování proti pneumokokům, rotavirům, meningokokům, žloutence A, klíšťové encefalitidě a nově i proti rakovině děložního čípku u dívek od 13 do 14 let. Formulář ke stažení níže.